Skip to content ↓

Our Governors

                                                   

Mrs Judith Shepherd
Chair of Governors, Co-Opted Governor                      

Mrs Shepherd is the Chair of the Governing Body, the designated Safeguarding Governor and Early Years Governor. She was originally appointed as a Community Governor in October 2010 and was appointed by the Governing Body as a Co-Opted Governor in the reconstitution of the Governing Body in October 2014. Her current term of office ends on 3rd October 2026. Mrs Shepherd has no declarations of interest and does not hold governance roles in any other educational institution.

In the 2022-23 academic year, Mrs Shepherd attended; 5/5 FGB meetings, 6/6 Personnel and Finance meetings, 1/3 Sites, Buildings, Health & Safety meetings, 3/3 Learning and Teaching meetings. She also attended a Strategic Governors meeting and a Pay Review and Performance Management Committee meeting.

   

Mr Julian Dempster
Vice Chair of Governors, Co-opted Governor

Mr Dempster is the Vice Chair of the Governing Body, the Health and Safety Governor and the Outdoor Learning, Gardening & Green Team Governor. Mr Dempster was re-appointed as a Co-Opted Governor on 29th November 2022. His term of office ends on 28th November 2026. Mr Dempster has one child who attends the school and does not hold governance roles in any other educational institution.

In the 2022-23 academic year, Mr Dempster attended; 5/5 FGB meetings, 3/3 Learning and Teaching meetings and 3/3 Sites, Buildings Health & Safety meetings. He also attended the Budget meeting, a Strategic Governors meeting and a Pay Review and Performance Management Committee meeting.

Mrs Phillipa Dunn
Local Authority Governor

Mrs Dunn is the Local Authority (LA) Governor and her term of office ends on 26th March 2026. Mrs Dunn is Development Governor, SEND Governor and LAC & PPG Governor. Mrs Dunn has no declarations of interest and does not hold governance roles in any other educational institution.

In the 2022-23 academic year, Mrs Dunn attended; 5/5 FGB meetings, 6/6 Personnel and Finance meetings and 2/3 Learning and Teaching meetings.

Mrs Asmita Gore
Parent Governor

Mrs Gore is the Science Governor. Mrs Gore was appointed as a Parent Governor on 30th November 2021. Her term of office ends on 29th November 2025. Mrs Gore has one child who attends the school and does not hold governance roles in any other educational institution.

In the 2022-23 academic year, Mrs Gore attended the following meetings; 2/5 FGB meetings, 1/3 Learning and Teaching meetings and 2/3 Sites, Buildings, Health & Safety meetings. 

Ms Raha Razeghi
Headteacher

Ms Razeghi has been Headteacher at The Hawthorns since April 2020. The  Headteacher holds ex-officio status. Ms Razeghi has no declarations of interest and does not hold governance roles in any other educational institution.

In the 2022-23 academic year, Ms Razeghi attended; 5/5 FGB meetings, 6/6 Personnel and Finance Committee meetings, 3/3 Learning and Teaching committee meetings and 2/3 Sites, Buildings, Health & Safety Meetings. Ms Razeghi also attended a Strategic Governors Meeting and a Pay Review Committee Meeting.

Miss Rebecca Reading
Staff Governor

Miss Reading is the Staff Governor. Miss Reading was elected by staff on 2nd October 2023 and her term of office ends on 1st October 2027. Miss Reading has no business interests to declare and does not hold governance roles in any other educational institution.

Miss Sarah Mapleston
Co-opted Governor

Miss Mapleston is the Maths Governor and the Travel Governor. Miss Mapleston was originally appointed by the Governing Body as a Co-Opted Governor in September 2017 and her current term of office ends on 31st August 2025. Miss Mapleston has declared that she is employed as a Class Teacher and Maths Co-ordinator at another primary school. Miss Mapleston is also a supervisor for a children's holiday club during the holidays. Miss Mapleston does not hold governance roles in any other educational institution.

In the 2022-23 academic year, Miss Mapleston attended; 5/5 FGB meetings, 6/6 Personnel & Finance meetings and 3/3 Sites and Buildings meetings.

Mr Will Mitchell
Co-Opted Governor

Mr Mitchell is the EAL & Racial Equity Governor and the Sports Governor. Mr Mitchell was appointed by the Governing Body as a Co-Opted Governor in March 2023. His term of office ends on 14th March 2027. Mr Mitchell has one child who attends the school and is a teacher at another school. Mr Mitchell does not hold governance roles in any other educational institution.

In the 2022-23 academic year, Mr Mitchell attended 2 FGB meetings since joining the Governing Body in March.

 

Mr Adam Prout
Co-Opted Governor

Mr Prout is the IT, Computing, e-Safety and Website Compliance Governor. He was appointed by the Governing Body as a Co-Opted Governor in March 2023. His term of office ends on 28th March 2027. Mr Prout has two children who attend the school and does not hold governance roles in any other educational institution.

In the 2022-23 academic year, Mr Prout attended 2 FGB meetings, the Budget meeting and 1 Sites, Buildings, Health & Safety meeting since joining the Governing Body in March.

Mrs Helen Vernon
Co-Opted Governor

Mrs Vernon is the English & Library Governor, History & Geography Governor and the Mental Health & Wellbeing Governor. She was appointed by the Governing Body as a Co-Opted Governor in March 2023. Her term of office ends on 14th March 2027. Mrs Vernon has one child who attends the school and does not hold governance roles in any other educational institution.

In the 2022-23 academic year, Mrs Vernon attended 1 FGB meeting and 1 Personnel & Finance meeting since joining the Governing Body in March.

Governors that have left The Hawthorns during the Academic Year 2023-24

Mr Dozie Nnabuife

Mr Nnabuife was the PSHE, RE & Philosophy Governor and was re-appointed by the Governing Body as a Co-Opted Governor in February 2020. His term of office ended on 4th February 2024. Mr Nnabuife had one child at the school and was also a Parent Governor at Reading Boys School and a trustee of the Reading School Foundation. In the 2022-23 academic year, Mr Nnabuife attended the following meetings; 4/5 FGB meetings, 3/3 Learning and Teaching meetings, 3/3 Sites, Buildings, Health & Safety meetings and 5/6 Personnel and Finance meetings. He also attended a Strategic Governors meeting and a Pay Review and Performance Management Committee Meeting.

Ms Adrienne Hunter

Ms Hunter was appointed as a Parent Governor on 24th February 2021. She resigned on 06.12.23 due to personal reasons.  Ms Hunter was the Art, DT, Music & Modern Foreign Languages Governor. Ms Hunter had two children at the school and was an Art teacher for Artspiration. She did not hold governance roles in any other educational institution. In the 2022-23 academic year, Ms Hunter attended the following meetings; 2/5 FGB meetings, 2/3 Learning & Teaching meetings and the Budget meeting.

Governors that have left The Hawthorns during the Academic Year 2022-23

Mrs Hampton

Mrs Hampton was the Chair of the Personnel and Finance Committee, the Development Governor and the Admin Governor. Mrs Hampton was originally appointed as a Community Governor in May 2009 and was re-appointed by the Governing Body as a Co-Opted Governor in the reconstitution of the Governing Body in October 2014. She resigned on 02.07.23 due to personal reasons. Mrs Hampton had no declarations of interest and did not hold governance roles in any other educational institution. In the 2021-22 academic year, Mrs Hampton attended; 4/5 FGB meetings, 5/6 Personnel and Finance committee meetings and a Strategic Governors meeting in her capacity as Chair of the Personnel and Finance Committee. Mrs Hampton also attended two Pay Review Committee meetings. Mrs Hampton was a member of the Pay Review Committee and Performance Management Panel, the Complaints Panel and the Pupil Discipline Panel.

Ms Lamb-Guhren

Ms Lamb-Guhren was appointed by the Governing Body as a Co-Opted Governor in December 2020. She resigned on 02.07.23 due to personal reasons. Ms Lamb-Guhren was the History & Geography Governor and a member of the Personnel & Finance Committee. Ms Lamb-Guhren declared that she was the Director of a Travel Company. Ms Lamb-Guhren did not hold governance roles in any other educational institution. In the academic year 2021-22 Ms Lamb-Guhren attended the following meetings; 3/5 FGB meetings and 3/6 Personnel & Finance meetings. Ms Lamb-Guhren also sat on the Staff Dismissal Appeals Panel.

Mrs Wojik

Mrs Wojcik was the Maths Governor , Racial Equity Governor and RE & PSHE Governor. Mrs Wojcik was also a member of the Sites and Buildings Committee. Mrs Wojcik was re-appointed by the Governing Body as a Co-Opted Governor in December 2019. She resigned on 27th November 2022 due to personal reasons. Mrs Wojcik had declared current employment as a Teaching Assistant and a Lunchtime Controller at The Hawthorns. Mrs Wojcik did not hold governance roles in any other educational institution. In the academic year 2021-22, Mrs Wojcik attended the following meetings; 5/5 FGB meetings, 2/3 Sites and Buildings meetings and 3/3 Learning and teaching meetings

Mrs Hira

Mrs Hira was appointed as a co-opted governor on 7th December 2021. She resigned on 12th October 2022 due to personal reasons.

Mrs Hira had one child who attends the school and did not hold governance roles in any other educational institution.

In the academic year 2021-22, Mrs Hira attended the following meetings; 1 FGB meeting and 2 Personnel and Finance meetings.

*FGB- Full Governing Body

Associate members (Associate members have voting rights for the committees in which they serve)

Mrs N Wallace (Deputy Head) (Voting rights in the absence of the Head Teacher)

Mrs A Atkinson (Health & Safety Administrator)

Mr D Cardrick (Site controller)


Clerk to the Governors

Mrs P West (Full Governing Body and all Committees)(No voting rights)